عارضه یابی

عارضه یابی سازمانی چیست و چطور آن را انجام دهیم؟

Organizational diagnostic study course

میدونستی یکی از راه های کسب درآمد فریلنسری در مهندسی صنایع، گرفتن پروژه های عارضه یابی سازمانی هست.

شنیدی میگن مهندسای صنایع، پزشک کسب و کار و صنایع هستن؟ قصه از این قراره که اونام مثه پزشک ها، صنایع و شرکت ها رو چکاپ میکنن و متناسب با مشکلات اونا، راه حل ارائه میدن به نفع بهبود شرایط سازمان ها و کارخانه ها و کسب و کارها و با مانیتور کردن فیدبک راه حل ها، سازمان رو به سمت بهبود سوق میدن، به اینکار میگن عارضه یابی.

عارضه یابی یعنی چکاپ شرکت ها و سازمان ها و گرفتن نبض اونها که مطمئن بشیم بدنه کسب و کار و سازمان سالمه و قسمت های مختلف دارن درست کار میکنن یا نه؟ اگه مشکلی دارن دارو و درمان و راه حل چیه؟

در سال های اخیر موضوعی که بیش از پیش، سازمان ها و ذهن مدیران اون ها رو سخت درگیر کرده تغییر، اصلاح و بهبود وضعیت سازمان هاست.

اما علی رغم این اهمیت و ضرورت، متغیرها و عوامل اثرگذار بر سازمان ها روز به روز بیشتر و پیچیده تر میشن.

نه تنها توسعه و تکامل سازمان که حفظ وضع موجود مناسب نیز سخت تر می شه.

که هم به دلیل تنوع و تعدد عوامل محیطـی و هم به دلیل پیچیدگی روزافزون درون سازمان ها است.

پس کسب و کارها چاره ای جزء حل مشکلات، عبور از موانع و گذر از راه ناهموار برای بقاء و رشد ندارند.

برای آگاهی پیدا کردن به موقع و درست از فرصت ها و تهدیدها و تشخیص صحیح و به موقع و دقیق نقاط قوت و ضعف سازمان نیاز داریم به الگو و مدل مناسب برخورد با سازمان که به کمک مدل های عارضه یابی قابل مدل کردن هست.

نقطه شروع تغییر و تحول در سازمان، درک و شناخت درست وضع موجود سازمان هست که این کار نیازمند مدلی مناسب برای شناخت اولیه عارضه های سازمان یا کسب و کار هاست!

خبر خوب اینکه کالج صنایعشو داره دوره عارضه یابی رو به شکل فیلم ها و پکیج های آموزشی و جزوه های عالی آماده کرده و در اختیارتون قرار داده حتی میتونین بعد از دیدن آموزش ها، اگه سوالی داشتین یا خواستین با تیم عارضه یابی صنایعشو همکاری کنین، میدونی که توی صنایعشو بعد دیدن آموزش ها، ما رهاتون نمیکنیم و کنارتون هستیم تا رفع اشکال و درآمدزایی از اون دوره آموزشی و ورود به بازار کار مهندسی صنایع

تعریف عارضه یابی و فرایند شناسایی مشکلات سازمان ها و پیدا کردن راه حل ها

عارضه یابی شامل فعالیت هایی برای بهبود سازمان است، معمولاً با مقایسه کیفیت عملیات آن با برخی از استانداردهای دارای عملکرد بالا (این یک ارزیابی سازمانی است) و سپس توصیه می کند که چه تغییراتی باید ایجاد شود تا کیفیت آن به استاندارد برسد. (این ارزیابی را به ارزیابی سازمانی گسترش می دهد).

رهبران و مدیران اغلب برخی از انواع عارضه یابی سازمانی را انجام می دهند. شاید آنها را به طور ضمنی و به روشی انجام می‌دهند که هرچه پیش می‌روند آشکار می شود. در آن شرایط، آنها ممکن است به هیچ وجه فعالیت های خود را عارضه یابی سازمانی ندانند.

رویکرد های جدید عارضه یابی، بسیار شبیه به یک پروژه تحقیقاتی است زیرا شامل روشن کردن یک سوال تحقیقاتی است که باید به آن پاسخ داده شود، به عنوان مثال ” چگونه می‌توانیم سازمان خود را بهبود ببخشیم؟ ” یا ” علت واقعی مشکلات مداوم ما در مورد جریان نقدی چیست؟ ” سپس شامل برنامه ریزی برای جمع آوری داده ها و نحوه تجزیه و تحلیل آنها برای نتیجه گیری و توصیه های دقیق است.

ممکن است تصمیم بگیرید برای کمک به شما یک مشاور سازمانی مهندس صنایع استخدام کنید. در این صورت، مشاور به احتمال زیاد مراحل شرح داده شده در نحوه مشاوره در سازمان ها، خصوصاً مرحله کشف مشاوره را طی می کند.

برخی از اطلاعات موجود در این دوره آموزشی در مورد عارضه یابی سازمانی به موضوعات خاصی در باب ایده های مشاوره عارضه یابی پرداخته می‌شود.

اطلاعات موجود در این دوره چگونگی انجام عارضه یابی را توضیح می دهد، از جمله نحوه برنامه ریزی و اجرای ارزیابی سازمانی، نحوه گزارش نویسی یافته های خود و یک مثال در انتهای آن همراه با یافته ها و ایده های حوزه گرفتن پروژه های عارضه یابی آورده شده است.

سرفصل های دوره عارضه یابی :

 1. تعریف و کلیات مربوط به مفاهیم عارضه یابی و عارضه یابی استراتژیک
 2. مدیریت استراتژیک (ماهیت، تدوین، اجرایی کردن، ارزیابی و پایش)
 3. انواع استراتژی های کلان بنگاه های اقتصادی
 4. چگونه از نظر استراتژیک، یک سازمان را بررسی و عارضه یابی کنیم؟
 5. مدل های عارضه یابی استراتژیک سازمانی/ تحلیل های درونی و بیرونی
 6. پیاده سازی استراتژی های عارضه یابی در عمل و بررسی چند پروژه واقعی عارضه یابی
 7. مدیریت استراتژیک در سازمان های غیر انتفاعی و نهادهای کوچک
 8. ارزیابی و پایش استراتژیک سازمان ها
 9. آشنایی با عارضه یابی واحدهای مختلف سازمان در عمل همراه با مثال و ایده های کسب درآمد از پروژه های عارضه یابی
 10. خلاصه ای از روند عارضه یابی و مصادیق مربوط به بررسی و عارضه یابی استراتژیک یک سازمان (بررسی و تحلیل پارامترهای عارضه یابی استراتژیک یک سازمان)

خدمات تیم صنایع:

مواردی که در مشاوره عارضه یابی به آن پرداخته می‌شود به طور کلی به شرح زیر می باشد:

 • عارضه یابی سازمان، منابع انسانی و کالاها و خدمات ارائه شده.(swot)
 • مصاحبه و ارزیابی کارکنان و مدیر مجموعه
 • طراحی بوم کسب و کار و بیزینس پلن
 • آموزش مهارت های ارتباطی و بازاریابی کارکنان و مدیران
 • طراحی برنامه های بازاریابی و فروش
 • مصاحبه استخدامی کارکنان
 • آموزش مهارت های تیمی به کارکنان
 • نظارت بر اجرای برنامه ها و اهداف مشخص شده
 • انجام و اجرای پروژه های عارضه یابی و بهبود استراتژیک سازمانی شامل واحدهای مختلف تولیدی، دانش بنیان و سازمان های کوچک و بزرگ و کارخانجات
 • و بسیاری موارد دیگر که در هر پروژه متفاوت می باشد

 

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده

دسته بندی ها

جستجو در مقالات

اخرین نوشته‌ها

NLP

R&D

WES

دیگر نوشته‌ها

NLP

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید